Zasłony na taras.

Popołudnie spędzone na tarasie jest wyjątkowo przyjemną formą relaksu. Jeśli pragniemy poczuć się na swoim tarasie naprawdę komfortowo, należy zastanowić się, czym go osłonić przed wiatrem oraz jak zabezpieczyć taras przed działaniem promieni słonecznych. Te problemy skutecznie rozwiążą zasłony. Zasłony na taras: gdzie kupić, jakie wybrać, jakie tkaniny okażą się najbardziej praktyczne – na te pytania znajdziesz tutaj odpowiedzi.

Od czego zależy wybór?

Wybór zasłon na taras zależy od ogólnych warunków, które panują na naszym tarasie. Trzeba wziąć pod uwagę: czy jest duże nasłonecznienie oraz czy zasłony będą narażone na deszcz i wiatr, czy mają pełnić jedynie rolę osłony przed czujnym okiem sąsiadów. Następnie powinniśmy zastanowić się nad ich estetyką. Względy funkcjonalne muszą bowiem grać pierwsze skrzypce. Wybierając zasłony na taras trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zasłony?

Po pierwsze – kolor zasłon.

Przy dużym natężeniu słońca materiały, z których uszyte są zasłony na taras mogą wyblaknąć. Zatem powinniśmy zdecydować się na jasny kolor zasłon: biały, ecru, jasny beż lub jasny odcień szarości. Jasne kolory tkanin będą bardziej praktyczne, a w otoczeniu drewna, zieleni oraz pięknych dodatków dodadzą aranżacji lekkości, a także przywołają skojarzenia związane z wakacjami.

Ważna gramatura tkaniny

W przypadku dekoracji, które narażone są na duże nasłonecznienie gramatura tkaniny ma duże znaczenie. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy materiał ma tylko osłabić promienie słoneczne czy też całkowicie je zasłonić? W pierwszym przypadku bowiem wystarczy materiał o niskiej grubości i luźnym splocie, przypominający gęsto tkaną firanę. Tego typu tkaniny poddadzą się podmuchom wiatru, dlatego warto je obciążyć poprzez użycie ołowianych sztabek. W celu ich zamocowania, w dolnej części zasłony trzeba uszyć specjalne kieszonki.

Natomiast w drugim przypadku, należy zdecydować się na tkaniny zaciemniające typu blackout lub dimout. Dzięki ich zastosowaniu zniknie problem nadmiernie nagrzanych mebli oraz umieszczonych na tarasie przedmiotów. Tego typu materiały świetnie chronią taras przed wiatrem, gdyż są grube i odpowiednio ciężkie, zbytnio nie unoszą się na wietrze.

Estetyka tkaniny

Na tarasie dobrze prezentują się zarówno zasłony gładkie, jak również te o delikatnej strukturze. Rodzaj tkaniny należy dobrać do wyposażenia tarasu. Jeśli meble wykonane są z naturalnych surowców jak rattan czy wiklina, to materiał na zasłony może być z domieszką lnu lub bawełny. Warto więc sięgać po tkaniny z domieszkami włókien sztucznych, ponieważ pod wpływem warunków atmosferycznych tkanina nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Są one odporne na wysokie temperatury, działanie promieni słonecznych oraz częste opady deszczu. Z kolei przy meblach wykonanych z metalu lub tworzywa sztucznego typu technorattan, najlepiej prezentować się będą materiały gładkie.

Warto zabezpieczyć zasłony

Aby zasłony na tarasie służyły jak najdłużej i ładnie się prezentowały, warto o nie zadbać. Warto użyć dodatków, które posłużą do zamocowania zsuniętych zasłon do elementów konstrukcyjnych tarasu. Mogą być nimi ozdobne sznury lub szarfy uszyte z tej samej tkaniny. Wtedy to w przypadku deszczu lub silnego wiatru wystarczy zebrać i przywiązać zasłony do belek tak, aby nie zostały zniszczone. Po deszczu wystarczy im pozwolić swobodnie wyschnąć, rozsuwając je na chwilę.

Kuchnia i taras. Zasłony na taras gdzie kupić

W popularnych sieciówkach można z powodzeniem kupić gotowe zasłony na taras. Takie sklepy jak: Ikea, Leroy Merlin, OBI lub Castorama mają w swojej ofercie zasłony z dobrej jakości materiałów oraz w przystępnych cenach. Dzięki gotowym zasłonom można szybko cieszyć się upragnionym spokojem na tarasie.