Jeśli masz szczęście mieć w domu kominek i spędzać zimne wieczory przy cieple ognia, ten post jest dla Ciebie. Miłą częścią posiadania kominka jest trzaskający ogień, zapach drewna, suche i przyjemne ciepło, ale nie tak miłą częścią jest to, że trzeba go okresowo czyścić. Ale nie musisz się martwić! Mamy zamiar dać Ci wszystkie wskazówki i sztuczki, które należy wziąć pod uwagę, aby to zadanie kawałek tortu.
Kiedy należy czyścić kominek?
Czyszczenie kominka jest konieczne nie tylko ze względu na wygląd i estetykę. Jeśli w przewodzie kominowym gromadzi się brud i pozostałości po spalaniu (sadza), może powstać związek zwany “kreozotem”, który może uszkodzić funkcjonowanie komina.
Jako ogólne zalecenie radzimy rozróżnić dwa rodzaje czyszczenia: gruntowne i częste. Wystarczy jedno gruntowne czyszczenie w roku, na koniec zimy lub na koniec zimnego sezonu. Zalecamy jednak częste czyszczenie w przypadku ciągłego użytkowania komina, najlepiej raz w tygodniu.
Mechaniczne czyszczenie kominka.
To jest “staromodne” czyszczenie. To znaczy, ręczne usuwanie pozostałości i ich późniejsze zbieranie. Ale nie martw się, nie oznacza to, że musisz wykonywać dużo pracy fizycznej lub wspinać się na dach i balansować, aby wyczyścić kominek; jest to prostsze niż mogłoby się wydawać.
W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć powierzchnie w pobliżu kominka papierem ochronnym lub plastikiem. Nie zapomnij również o ochronie osobistej i załóż rękawice, fartuch, a nawet maskę, aby nie pobrudzić się i nie wdychać szkodliwych substancji.
Następnie należy zebrać szczotką i szufelką resztki drewna i popiołu z paleniska. Następnie użyj “jeża” (szczotki wykonanej z metalu i nylonu), aby zeskrobać sadzę ze ścian kominka.
Jeśli chodzi o wybór idealnej szczotki kominiarskiej, masz dwie możliwości.
- Jeż elektryczny.
Jest on zazwyczaj używany przez profesjonalnych kominiarzy i znacznie ułatwia czyszczenie, choć jest droższy i bardziej kłopotliwy. Ten w szczególności jest używany z pomocą wiertarki (to jest to, co sprawia, że szczotka się obraca) i jest w zestawie z adapterem jako wiertło. - Jeż ręczny.
Najczęściej stosowane do codziennego czyszczenia kominków. Zwykle dostarczany jest w zestawie kominiarskim wraz z wysuwanymi metalowymi prętami, które ułatwiają dotarcie do wszystkich części komina.
Jeśli oprócz zeskrobania sadzy chcesz użyć produktu zapewniającego głębsze czyszczenie, istnieją różne rodzaje środków czyszczących, które mogą Ci pomóc. Upewnij się, że są one specjalnie przeznaczone do tego celu, w przeciwnym razie Twój kominek może ulec uszkodzeniu.
Chemiczne czyszczenie kominka.
Można go używać zarówno do czyszczenia głębokiego, jak i rutynowego. Są to specyficzne produkty, które podczas spalania uwalniają pewne związki chemiczne, które rozpuszczają pozostałości w kominie. Można je znaleźć w różnych formatach: polana chemiczne, worki kominiarskie. Wybierz ten, który najbardziej pasuje do Ciebie i Twojego kominka!
Jak wyczyścić szybę kominkową?
Nie wszystkie kominki mają szybę lub drzwi, ale jeśli mają, należy zwrócić uwagę na ich czyszczenie. Również w tym przypadku zalecamy stosowanie specjalnych produktów, aby zapewnić dokładne czyszczenie powierzchni. Środki czyszczące do kominków są zazwyczaj dość silne i zawierają związki takie jak soda kaustyczna, aby usunąć sadzę, tłuszcz i żywicę, więc nie każdy środek czyszczący do kominka wystarczy!
Wskazówki, jak utrzymać kominek w doskonałym stanie.
Czyszczenie kominka jest bardzo ważną częścią konserwacji, ale nie jedyną. Są drobiazgi i codzienne decyzje, które mają bezpośredni wpływ na stan Twojego kominka. Oto kilka wskazówek, o których możesz pamiętać, aby zapewnić, że Twój kominek pozostanie w doskonałym stanie przez długi czas.
- Wybór drewna jest ważny.
Najważniejszym zaleceniem, jeśli chodzi o drewno do kominka jest: używaj suchego drewna. To jest tak proste. Kiedy drewno jest wilgotne, pali się gorzej i wytwarza więcej odpadów i dymu.
Radzimy również wybierać drewno takie jak dąb, który mają wysoką wartość opałową, ale nie generują zbyt wielu odpadów. - Uważaj, co palisz.
Nie używaj w kominku drewna malowanego lub impregnowanego i generalnie unikaj spalania wszystkiego, co nie nadaje się do spalania. Praktyki te mogą poważnie uszkodzić kominek, a co najważniejsze, stanowić zagrożenie dla Ciebie i środowiska z powodu wyziewów, które mogą się uwalniać. - Unikanie nadmiernego tworzenia się sadzy.
Rozpalaj małe ogniska w kominku i utrzymuj je długo. Duże, wolno palące się ogniska produkują znacznie więcej odpadów. Upewnij się, że powietrze dobrze cyrkuluje w przewodzie kominowym i że nic nie blokuje wentylacji. Dzięki temu nie będzie dochodziło do spowolnienia wypływu powietrza i w efekcie do osadzania się sadzy.