Współczesna pergola ogrodowa.

Decydując się na zakup projektu domu z ogrodem, prędzej czy później pojawiają się plany o tym, w jaki sposób zagospodarować tę przestrzeń. Gdzie posadzić kwiaty i drzewa oraz jakim materiałem wyłożyć ścieżkę prowadzącą do domu. Niezwykle ważny jest również sposób, w jaki zostaną zaprezentowane rośliny. W tym celu wykorzystywano właśnie pergole, chociaż obecnie mogą one pełnić również inne funkcje – pergole ogrodowe wracają bowiem do łask. Coraz rzadziej przypominają już obrośnięte pnączem, drewniane konstrukcje, zdecydowanie częściej natomiast wyglądają jak nowoczesne altany, które chronią przed złą pogodą. Jak zatem wybrać odpowiednią pergolę do swojego ogrodu i w jaki sposób dopasować ją do wybranego stylu?

Pergole ogrodowe – jak wyglądają?

Pergole ogrodowe są specjalnymi konstrukcjami składającymi się z podwójnego szeregu słupów, wspartych na ażurowym zadaszeniu. Podobnie jak trejaż czy krata, stanowią element małej architektury umożliwiający stworzenie roślinnej ściany w ogrodzie lub na tarasie. Pergole wykorzystywane są przeważnie do eksponowania roślin o zwisających pędach, dzięki temu tworzą przyjemny cień.

Drewniane pergole ogrodowe – czy warto?

Pergole ogrodowe drewniane to jedna z najczęściej wybieranych konstrukcji służących do podtrzymywania roślin. Pasują do praktycznie większości ogrodów i nienachalnie komponują się z krajobrazem, dodatkowo są bardzo stabilne oraz łatwe do samodzielnego montażu.

Drewniane pergole są ponadto bardzo wytrzymałe, wyróżniają się również długą żywotnością, pod warunkiem, że zostanie wybrana taka, która poddana została procesowi impregnacji ciśnieniowej – czyli została odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią. Drewno jest podatne na zmianę koloru, dlatego w razie potrzeby bez problemu można przemalować pergolę farbą do drewna.
O pergole drewniane należy jednak specjalnie dbać, dlatego nie są polecane dla osób, dla których prace ogrodowe nie są źródłem przyjemności. Drewno bowiem wymaga okresowej impregnacji, która ochroni je przed zbutwieniem lub gniciem.

Pergole metalowe – do jakiego ogrodu?

Pergole jeszcze do niedawna kojarzyły się z ogrodami kwiatowymi zaaranżowanymi w stylu romantycznym lub naturalnym, w pełni zdominowane przez altanki porośnięte bluszczem. W takich ogrodach wykorzystuje się konstrukcje często malowane na biały kolor, jak również metalowe pergole ogrodowe, które najczęściej stawiane są przy furtce prowadzącej na ogród lub działkę. Metalowe konstrukcje niejednokrotnie porośnięte są różami, a nawet wino gronami.

Nowoczesne pergole pozwalają na inne wykorzystanie małej architektury, tworząc coś na kształt zadaszonych tarasów. Takie z wielkimi przeszkleniami lub aluminiowymi lamelami sprawdzą się w ogrodach minimalistycznych oraz nowoczesnych. Jednak w zależności od materiału oraz elementów wykończeniowych, pergole świetnie odnajdą się praktycznie w każdym ogrodzie.

Nowoczesna pergola ogrodowa – co ją wyróżnia?

Nowoczesne pergole ogrodowe już nie przypominają tych klasycznych, które znane są z ogródków naszych babć czy dziadków. Obecnie skonstruowane są najczęściej z aluminiowych profili i stanowią podparcie dla rozkładanego dachu, albo tworzą konstrukcję dla przesuwanych, szklanych paneli.

Pergole ogrodowe nowoczesne mogą pełnić podobne funkcje do parasola ogrodowego, altany, a nawet stanowić bazę do ogrodu zimowego.
Nowoczesne pergole są całorocznymi konstrukcjami, które można uzupełnić o nowoczesne dodatki. Metalowa konstrukcja jest również niezwykle łatwa w utrzymaniu, a jeśli wykonana jest z nierdzewnych stopów, nie wymaga zabezpieczania powłoką antykorozyjną.

Pergola jest świetnym pomysłem na urozmaicenie ogrodu lub działki. Sprawdzi się zarówno na przestrzeni wyglądem przypominając romantyczny ogród z filmu, jak i również pośród betonowych płyt, które stanowią wykończenie nowoczesnego domu.