Jak urządzić home office?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę z domu. Jednak by praca w domowym zaciszu była efektywna, należy odpowiednio zaplanować przestrzeń. Dobór odpowiednich mebli i dodatków, pozwoli stworzyć idealne biuro nawet na małej przestrzeni. O czym należy pamiętać przy urządzaniu domowego biura?

Home office w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. Efektywna praca zdalna wymaga systematyczności i samozaparcia. Domowe sprawy nie mogą nas odciągać od pracy. Home office ma wiele zalet, zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Jednak, aby praca z domu była efektywna powinna być dobrze zorganizowana. Praca zdalna wymaga samodyscypliny, dobrej organizacji pracy oraz wygodnego i dobrze urządzonego miejsca.

Urządzamy biuro do pracy zdalnej

Aby praca zdalna była jak najbardziej produktywna, musimy wyznaczyć w domu jedno miejsce, z którego będziemy pracować. Przenoszenie się z miejsca na miejsce nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli będziesz pracować w różnych pokojach, dzwonić służbowo z kuchni, bo akurat robisz kawę to w pewnym momencie przestaniesz panować nad tym, gdzie co leży i po co właściwie wyszedłeś z domowego biura.

Kiedy dom staje się naszym biurem, musimy wyznaczyć odpowiednią przestrzeń, w której będziemy pracować. Najlepiej jeśli możemy przeznaczyć osobny pokój na domowe biuro. Wówczas jego urządzenie nie jest trudne. Wystarczy postawić w nim podstawowe meble: biurko, ergonomiczne krzesła do biurka nieobrotowe, regał na książki i dokumenty. I przestrzeń do pracy gotowa. Inaczej sprawa wygląda, kiedy nie mamy osobnego pokoju i musimy wyznaczyć przestrzeń do pracy.

Szukając wolnej przestrzeni do pracy, najczęściej wybieramy kuchnię, salon lub nieużywaną w ciągu dnia sypialnię. To dobre rozwiązania, pod warunkiem, że nie widać w nich codziennego bałaganu. Widok zlewu z niepozmywanymi talerzami czy niezaścielanego łóżka może nas odciągać od pracy i powodować rozproszenie. Najlepiej zaaranżować takie biurko pod oknem, co zapewni Ci w godzinach pracy naturalne oświetlenie.

Swoją małą przestrzeń na biuro potraktuj jak świątynie kreatywności. Możesz ja oddzielić od reszty pokoju, na przykład ażurowym regałem czy stylowym parawanem. W okolicach biurka możesz postawić dużą korkową tablicę, na której pojawiać się będą najważniejsze zadania do wykonania. Zadbaj także o obecność organizerów i stojaków na dokumenty – dzięki nim nic Ci się nie zawieruszy i wszystko będziesz mieć pod ręką.

Aby nasze domowe biuro pasowało do naszego wnętrza, warto zadbać o odpowiedni dobór mebli, które będą pasowały do stylu naszego domu. Warto wybierać meble wykonane z podobnych materiałów, możesz zastosować zbliżoną kolorystykę i oświetlenie. Chcąc podkreślić, że jest to strefa biurowa, możesz postawić na kontrastowy kolor krzesła do biurka. Ważne, by podczas urządzania domowego biura pamiętać o tym, by zadbać o zdrowie kręgosłupa. Odpowiedni dobór biurka i krzesła jest tu bardzo ważny. Biurko nie tylko powinno posiadać szuflady i szafkę, ale również mieć odpowiednią wysokość. Wybierając krzesło, postaw na model o regulowanej wysokości. Ideałem jest, aby mebel był w pełni dostosowany do wysokości i kształtu biurka.

Na home office musimy zadbać także o wzrok. Niezależnie czy do naszej przestrzeni biurowej wybierzemy duże biurko czy mały stoliczek pod laptop, odpowiednie oświetlenie to klucz do zdrowia oczu.Najlepiej, gdybyśmy mieli cały czas dostęp do naturalnego światła. Jeśli nie mamy miejsca pod oknem na biurko, musimy zadbać o odpowiednie lampki biurkowe o regulowanym ramieniu i żarówką LED. Urządzając domowe biuro nie zapomnijmy o kolorach. Właściwie dobrane, pozytywnie wpływają na naszą koncentrację. Na bazę kolorystyczną domowego biura warto wybrać barwy ziemi, a więc brązy, beże, rudości, piaskowe odcienie żółci i złamane biele.