Kuchnia na jednej ścianie – wady i zalety.

Jest coś do powiedzenia o prostocie. A jednym z najprostszych sposobów zrozumienia projektu kuchni jest trójkąt kuchenny. Ta koncepcja projektowa umożliwia kucharzowi poruszanie się między lodówką, kuchenką i zlewem w trzypunktowy, nie przecinający się sposób. Czy możesz uzyskać jeszcze bardziej podstawowe niż to? Okazuje się, że możesz.

A co powiesz na ciasne skupisko tych podstawowych usług, gdzie kucharz ma wszystko pod ręką i nie ma zbyt daleko, by dojść do niego pieszo? To koncepcja, która napędza jednościenny układ kuchni. Projekty kuchni na jednej ścianie to może być to, czego szukasz.

Czym jest układ z jedną ścianą?

W jednościennym układzie kuchennym wszystkie szafki, blaty i główne usługi robocze są rozmieszczone wzdłuż jednej ściany. Pozostałe trzy strony kuchni są otwarte i często wychodzą na salon.

Główne usługi robocze obejmują lodówkę, zlew i kuchenkę lub piekarnik. Zmywarka jest często uwzględniana jako główna usługa. Jeśli jest podłączony lub podłączony do sieci i jest to konieczne, jest to więcej niż prawdopodobne, że jest to ważna usługa. Rzeczy, które można przenieść, nie są wliczone w cenę — takie jak kuchenka mikrofalowa czy ekspres do kawy.

W układzie jednościennym licznik ma zwykle około 8 stóp długości. Gdyby lada była krótsza, nie miałbyś wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić te główne usługi. Kolejność usług roboczych jest mniej istotna niż w przypadku innych układów ze względu na mały rozmiar układu.

Jednościenne układy kuchenne są często uzupełniane o mobilne wyspy kuchenne lub wózki. Te elementy zapewniają więcej miejsca na blacie do przygotowywania posiłków. Układy kuchni jednościennych są podobne do kuchni kambuzowych, które mają dwa rzędy szafek i blatów oddzielone jedną nawą. Kuchnie z układami jednościennymi często znajdują się w wynajmowanych domach, mieszkaniach, mieszkaniach i małych domach jednorodzinnych.

Plusy i minusy układu jednościennego

Plusy:

  • Niedrogie: Ograniczona przestrzeń na blacie oznacza niższe koszty, ponieważ blaty mają tendencję do znacznego obciążania budżetu kuchennego. Stosuje się również mniej szafek ściennych i dolnych.
  • Łatwiejsze opcje dla majsterkowiczów: Ponieważ nie musisz łączyć blatów ani innych skomplikowanych prac, jednościenna konstrukcja jest najłatwiejsza do podjęcia przez właściciela domu zrób to sam. Zwykle stosuje się pojedynczy blat z jednym wycięciem na zlew.
  • Kompaktowa konstrukcja: układ z jedną ścianą to najlepszy sposób na stworzenie miejsca w pozostałej części kuchni, jeśli jest to potrzebne na stół lub inne zastosowania. Ponadto, ponieważ powierzchnia kuchni jest zminimalizowana, więcej miejsca można wykorzystać na obszary mieszkalne.
  • Dobry przepływ pracy: Wszystkie główne funkcje gotowania znajdują się w odległości kilku stóp od siebie. Dzięki jednościennemu układowi nigdy nie musisz się daleko oddalać.

Minusy:

  • Niższa postrzegana wartość: O ile dom nie wymaga jednościennej kuchni, wielu nabywców domów może mieć trudności z zaakceptowaniem tego. Tak więc sprzedaż domu może być trudniejsza. Kuchnie są często projektowane w ten sposób, ponieważ nie ma innej opcji ze względu na ograniczenia przestrzenne lub kosztowe.
  • Niższa wartość odsprzedaży: wartości odsprzedaży są niższe w przypadku minimalnych kuchni po prostu dlatego, że nabywcy domów przywiązują obecnie dużą wagę do kuchni.
  • Mniej blatów: Oszczędzasz pieniądze na blatach, ale oznacza to mniejszą liczbę blatów do gotowania. Jeśli lubisz gotować, bez wątpienia znajdziesz wysuwane wyspy kuchenne lub położysz deski do krojenia nad zlewem jako improwizowane miejsce na blacie.
  • Decyzje projektowe: jednościenna konstrukcja niesie ze sobą nowe decyzje dzięki swoim kompaktowym rozmiarom. Na przykład, gdzie są wszystkie twoje szafki? Ponieważ masz tak mało miejsca, masz mniej miejsc na ich umieszczenie. Jednak jeśli ograniczysz szafki, masz mniej miejsca do przechowywania.