Pasek na ścianie – jak go wykonać?

W trakcie malowania ścian, pomiędzy sufitem a ścianą tworzy się granica kolorów, która jest często trudna do idealnego wykończenia. Precyzyjne malowanie może nie przynosić oczekiwanych rezultatów ze względu na nierówności ścian. By niedoskonałości wykonania nie były nie miłe dla oka, zwykło się zostawiać na górze ściany pas w kolorze sufitu, przenosząc trudną do wykończenia granicę barw kilka centymetrów niżej. Moda w wystroju i aranżacji wnętrz zmienia się jednak dynamicznie, a wciąż nowe tapety, kolory i farby sprawiają, iż trudno nad tym nadążyć. Są jednak pewne stałe elementy, które ułatwiają nie tylko zmianę wystroju, ale przyspieszają również malowanie ścian. Jeden z nich to pasek na ścianie, tuż pod sufitem.

Pasek na ścianie – kiedy się na niego zdecydować?

Lepiej będzie zrezygnować z paska pod sufitem, jeśli mamy do czynienia z nierównym tynkiem lub nieregularnym sufitem. W przypadku, kiedy linia styku obu płaszczyzn nie tworzy idealnie prostej linii, to połączenie kolorów sprawi, iż wszelkie niedociągnięcia będą widoczne jak na dłoni. Dotyczyć to będzie przede wszystkim kontrastujących ze sobą odcieni.

Jednak jest na to sposób. Wystarczy zaplanować odcięcie poniżej sufitu, czyli nic innego, jak zostawić delikatny, biały pasek przy suficie, żeby odwrócić uwagę od tych mankamentów i niedoskonałości. Zastosowanie odcinka w kolorze sufitu sprawi, że nierówności staną się niewidoczne i granica pomiędzy obiema płaszczyznami ulegnie zatarciu. Należy zostawić niewielkie, 2-3 cm odcięcie.

Do jakich wnętrz zastosować?

Z drugiej strony jednak należy pamiętać, że biały pasek pod sufitem może wpływać na optyczny odbiór pomieszczenia. Zabieg taki jest polecany przede wszystkim w wysokich wnętrzach i stosowany jest w celu wizualnego obniżenia pokoju. Jeśli więc pomieszczenie jest wąskie i wysokie, dzięki namalowaniu pod sufitem paska o wysokości min. 10 cm, zostaną przywrócone mu harmonijne proporcje. W zależności od projektu wnętrza, odcięcie może wynieść nawet kilkadziesiąt centymetrów.

Jak zrobić pasek na ścianie – sposby wykonania

Pasek na ścianie można wykonać na kilka sposobów:

1. Zastosowanie taśmy malarskiej.

Malowanie należy rozpocząć od dokładnego pokrycia farbą sufitu, a także miejsc styku ścian z sufitem oraz ścian – kilka centymetrów poniżej sufitu. Kiedy farba wyschnie, należy bardzo dokładnie nakleić taśmę. Najlepiej, aby była ona szerokością dostosowana do szerokości paska, który chcemy zostawić. Jeśli natomiast pas ma być szerszy, za pomocą ołówka i poziomicy należy narysować orientacyjnie linię, do której przyklejamy krawędź taśmy. Następnie ścianę pokrywamy farbą od podłogi do taśmy, pamiętając jednak o tym, by pomocniczą taśmę usunąć przed całkowitym wyschnięciem farby – ok. 1godziny po zakończeniu malowania.

2. Wykorzystanie wałka z dystansem.

W celu namalowania idealnie równo odcinającej się płaszczyzny, można wykorzystać również specjalny wałek, którego konstrukcja umożliwia malowanie z odcięciem. Wałek ten ma na rączce zamocowaną specjalną dźwignię z ogranicznikiem, pozwalającym precyzyjnie prowadzić narzędzie, a tym samym malować proste linie.

3. Zastosowanie ozdobnej listwy.

Przestrzeń pomiędzy sufitem a ścianą można również zamaskować sztukateryjną listwą ozdobną. Jest to rozwiązanie, które będzie pasować zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak również nowoczesnych. W sprzdaży dostępne są listwy dekoracyjne o różnym charakterze i stylu, które wykonane są z gipsu, styropianu lub poliuretanu. Po pomalowaniu ścian i sufitów listwę także należy pomalować i zamocować pod sufitem za pomocą odpowiedniego kleju.

Najważniejszy jest efekt końcowy

Dokładne i piękne wykończenie to bardzo ważny element estetyki wnętrza. Miejsca styku kolorów oraz ich precyzja ma kluczowe znaczenie w ostatecznej ocenie jakości aranżacji przestrzeni. Przed rozpoczęciem prac remontowych należy koniecznie przemyśleć, który ze sposobów odcinania barw jest najodpowiedniejszy, aby już na wstępie przygotować potrzebne narzędzia oraz właściwie zaplanować kolejność prac.