Podczas remontu wiele uwagi poświęcamy zwykle wykończeniu ścian. Szczególnie dobrze powinien zostać przemyślany rodzaj materiału, który zostanie zastosowany dookoła otworów drzwiowych. W ten sposób będzie można ochronić przestrzeń przed licznymi zabrudzeniami, jak również wpłynie to na ostateczny wizerunek wnętrza. Ściana w pobliżu drzwi jest szczególnie narażona na zabrudzenia. Nie zmienia tego fakt, że jest ona częściowo zabezpieczona przez ościeżnicę. Dodatkowo znajdujące się przy skrzydłach włączniki światła powodują, że ściana często dotykana jest palcami, a to szybko skutkuje pojawieniem się zabrudzeń. Również często eksploatowane przejście sprawia, że dolnym partiom muru zagrażają zanieczyszczenia. Nie jesteśmy w stanie ochronić ścian przed brudem, więc jak wykończyć drzwi wewnętrzne, aby plamy były łatwe do usunięcia?
Po pierwsze – malowanie
Bardzo często odświeżanie wnętrza przy wymianie drzwi wiąże się również z jego malowaniem. Warto wtedy sięgnąć po farby odporne na szorowanie i pomalować nimi przynajmniej te ściany, w których osadzone są drzwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu wystarczy miękka, wilgotna gąbka z delikatnym detergentem, żeby usunąć plamy bez uszczerbku dla wykończenia ściany.
Rodzicom małych dzieci warto polecić niezwykle odporną farbę tablicową, którą mogą pokryć nie tylko samą ścianę dookoła drzwi, ale również samo skrzydło. Na takim wykończeniu zyskają podwójnie – dzieci będą mogły swobodnie rysować po ścianie, a rodzice nie będą musieli martwić się o jej trwałe zabrudzenia.
Po drugie – dekoracyjne tynki
Wśród wielu rodzajów tynku dekoracyjnego znaleźć można także stiuk – charakteryzuje się idealnie gładką powierzchnią o lekkim lub dużym połysku. Można go dodatkowo również zaimpregnować, co sprawi, że wykończona nim ściana będzie łatwa w czyszczeniu. Dodatkową zaletą tego typu produktu jest jego elegancki wygląd, który imituje wizerunek marmuru.
Po trzecie – okładzina
Ściany z drzwiami można także wykończyć jedną z wielu dostępnych na rynku okładzin. Może to być przykładowo cegła klinkierowa, która dobrze sprawdzi się na całej ścianie, jak również w formie opaski okalającej drzwi. Będzie wyglądała szczególnie atrakcyjnie w tych wnętrzach, w których wykorzystano ją również w innych miejscach – jak dookoła kominka.
Bardzo eleganckim i praktycznym rozwiązaniem są również płaskie kamienne płyty o wysokim połysku lub gres polerowany – należy pamiętać jednak, że będą one łatwe w czyszczeniu, jednak wniosą do wnętrza chłodny i trochę surowy klimat.
A może nowa aranżacja?
Wymiana i nowe wykończenie drzwi to również dobra okazja do przearanżowania wnętrza. Jedna z częściej przeprowadzanych zmian to zastąpienie drzwi zwykłych przesuwnymi. Najbardziej popularne rozwiązanie to przytwierdzenie do ściany prowadnicy, po której przesuwa się jedno lub dwa skrzydła. Takie modele drzwi zajmują mniej miejsca niż rozwierane, dlatego dobrze sprawdzą się w małych pomieszczeniach lub wąskich korytarzach. W tym wariancie jednak w pobliżu drzwi nie da się już ustawić żadnych mebli.
Warto więc rozważyć zamontowanie drzwi przesuwnych, które będą chować się w ścianie. Są one sprzedawane w komplecie z kasetą, której osadzenie wymaga jednak wykucia w przegrodzie otworu. Jest to dość pracochłonne, ale w efekcie uzyskać można bardzo wygodną, nowoczesną oraz efektownie wyglądającą konstrukcję.
Stopień skomplikowania prac przy wymianie drzwi i wykończeniu drzwi zależy również od zakresu remontu. Najłatwiej bowiem zawiesić nowe skrzydło, pozostawiając przy tym starą ościeżnicę. Najczęściej jednak trzeba wymienić zarówno drzwi, jak i futrynę, a to jest już bardziej kłopotliwe. Jeżeli przy okazji trzeba będzie dokonać większych poprawek – przykładowo ukryć drzwi w ścianie lub wstawić je w zupełnie innym miejscu – wtedy konieczny będzie poważniejszy remont.