Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Urządzanie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Jednak urządzenie pokoju dla rodzeństwo to zadanie jeszcze trudniejsze. W trakcie aranżacji trzeba pogodzić zapotrzebowania dwójki dzieci. Pół biedy, kiedy są w mniej więcej jednym wieku, albo tej samej płci. Duży problem pojawia się przy urządzaniu pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku.

Od czego zacząć aranżację?

Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku to nie lada wyzwanie dla rodziców. Pogodzenie zainteresowań dzieci i stworzenie dla każdego przestrzeni to nauki, zabawy i odpoczynku to nie lada test dla rodziców. To, jak będzie wyglądała ostateczna aranżacja zależy od wielu czynników, między innymi od różnicy wieku między dziećmi, a także od ich płci.

Jak podzielić pokój dla rodzeństwa?

Zanim zaczniemy aranżować pokój dla rodzeństwa, warto wziąć pod uwagę zdanie dzieci. Zapytajmy ich o jakim łóżku marzą, jakie kolory chciałby by przeważały w pokoju. Zabawcie się w studio projektowe: zostań architektem, a Twoje dziecko niech będzie najbardziej wymagającym Klientem na świecie (znasz to, prawda?).
W pokoju dzieci najważniejszymi elementami są łóżka. Jeśli przestrzeń w pokoju jest mała, możemy postawić na łóżko piętrowe. Na górze może spać starsze dziecko, w dolnej części może znajdować się materac dla malucha lub przestrzeń, którą możesz wykorzystać na stworzenie kącika do zabawy lub kącika do nauki z biurkiem i krzesłem. Można także skorzystać z łóżek wielofunkcyjnych. Łączą w sobie miejsce do spania z innymi meblami, takimi jak szafa, biurko czy regał.

Jeśli mamy taką możliwość warto pomyśleć o podziale przestrzeni pokoju. Nie trzeba od razu budować ścianki działowej w pokoju, można wykorzystać do tego elementy rumowe. Może to być na przykład regał, który oddzieli przestrzeń starszego dziecka od młodszego.
Pamiętajmy, by nie mieszać ubrań dzieci. Choć wielkość pokoju nie zawsze pozwala na postawienie dwóch szaf, warto zadbać o to, by każde dziecko miało swoją przestrzeń na ubrania. Każdemu dziecku musimy wydzielić jego “strefę wpływów”. Starsze dziecko musi mieć przestrzeń do swobodnej nauki i młodsze do zabawy. Ważnym elementem w pokoju rodzeństwa w różnym wieku są pojemniki, w których w uporządkowany sposób przechowasz dziecięce skarby: klocki, pluszaki i ulubione figurki. Strefy dzieci można oddzielić od siebie za pomocą kolorów ścian, tapet czy dodatków. Na przykład w strefie zabawy sprawdzi się wzorzysta tapeta lub naklejki z ulubionymi bajkowymi postaciami, a w strefie spania gładkie ściany w pastelowych barwach.