Jak dobrać firanki do salonu?

Salon jest centralnym miejscem w każdym domu. To tu najwięcej czasu spędzamy z rodziną. To miejsce odpoczynku, wzajemnych rozmów czy posiłków. Dlatego też urządzenie salonu jest ważne. W stworzeniu niezwykłego klimatu pomogą odpowiednio dobrane meble i dodatki. Jednymi z nich są firanki w oknach, które nadają pomieszczeniu przytulny charakter.

Firana do salonu to ważny dodatek, który jest uwieńczeniem wystroju całego wnętrza. Dobór firanek do salonu należy dostosować do funkcji, którą mają pełnić, wielkości wnętrza oraz stylu aranżacji. W przypadku, gdy tkanina ma osłaniać szybę przed promieniami słonecznymi i niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz, najlepiej wybrać gęsty żakard lub efektowną satynę.

Na co zwrócić uwagę wybierając firanę do salonu?

Wybierając firanę do salonu, musimy zastanowić się jakie będzie jej przeznaczenie. Czy ma stanowić jedynie ozdobę okna czy może chronić przed słońcem i wścibskim wzrokiem sąsiadów. Biorąc pod uwagę te dwa elementy, będziemy mogli dobrać odpowiedni wzór, kolor i fason. Niezależnie od tego czy firanę szyjemy na wymiar, czy kupujemy gotową, ważny jest materiał, z którego została wykonana. Odpowiednio dobrana firanka powinna nie tylko zdobić, ale również sprawiać, aby pomieszczenie wydawało się wykończone i spójne.

Podczas wyboru firany do salonu, bardzo ważna jest wielkość pomieszczenia. Inne firany dobierzemy do dużego i przestronnego salonu, inne do mniejszego i ciemnego pomieszczenia. Chcąc rozświetlić salon, lepiej postawić na jasne firanki z lekkich materiałów. Dzięki temu pomieszczenie optycznie się powiększy. W przypadku dużego salonu możemy wybrać firankę, zgodną z naszym gustem i fantazyjnie ją upiąć. Jak wieszać firanki z taśmą? Można wykorzystać do tego tradycyjne żabki, szelki czy kółka. W przestronnych pomieszczeniach, świetnie sprawdzą się firany długie, do ziemi. W przypadku mniejszych i ciemniejszych pomieszczeń – lepiej postawić na firany o długości do parapetu.

Równie ważnym kryterium doboru firanki do salonu jest jej kolor. Do centralnego miejsca w naszym domu, najlepszym wyborem jest biel. Jest ona uniwersalna i pomoże dobrać do firan odpowiednie zasłony. Biel będzie również pasowała do kolorystyki w całym domu. Chcąc przełamać monochromatyczną ozdobę, można postawić na firanę z tkaninową wstawką lub wielobarwnym wzorem. Jednak w tym przypadku, wzór musimy dopasować do stylu, w jakim urządzony będzie dom. Ściany z ozdobną cegłą czy pomalowane na wyraziste kolory, lepiej łączyć z jasnymi i gładkimi firanami. Do białych ścian z kolei najlepiej wybierać firanki wzorzyste lub kolorowe.

Styl we wnętrzu to kolejny aspekt, który musimy wziąć pod uwagę, przy wyborze firany. W klasycznych wnętrzach sprawdzą się długie, delikatne niczym mgiełka woalowe firany z tradycyjnymi kwiatowymi wzorami. Aranżacja wnętrz w stylu nowoczesnym wymusza dobranie takich ozdób okiennych, w których króluje prostota i geometryczne wzory. W salonach urządzonych w stylu awangardowym, firana powinna stanowić tło dla wyrazistych mebli.

Nie tylko kolor i długość firany są ważne. Przy wyborze powinniśmy kierować się także rodzajem materiału. Każdy z nich spełnia inną funkcję. Na rynku dostępne są firany wykonane z delikatnego woali, poliestru i bawełny z poliestrem. Mnogość materiałów i wzorów sprawiają, że firany można dopasować do każdego wnętrza. Tkaniny żakardowe pozwolą na przepuszczenie większej ilości światła. Organza czy woal to tkaniny, które bardziej osłonią okna przed promieniami słonecznymi. Jeśli chcemy się osłonić od ciekawskich spojrzeń, najlepiej wybrać gęstą, nieprzejrzystą tkaninę.To uchroni nas przed wścibskim wzrokiem sąsiadów i przechodniów.

Wybierając do salonu firany musimy wiedzieć, w jakim stylu chcemy go urządzić. By firana była prawdziwą ozdobą okna, musi być spójna z całą aranżacją. Ważna jest także tekstura, grubość i podatność na zagniecenia. Wszystkie te czynniki wpływają na to, jak firanka ułoży się ostatecznie na oknie.