Impregnacja płyty OSB

Bez wątpienia płyta osb jest w ostatnim czasie niezwykle modna i można wykorzystać ją na wiele sposobów. To jeden z najbardziej ulubionych materiałów współczesnych budowlańców, który może być wykorzystywany na wiele sposobów. Wiele osób jednak zastanawia się, czy płyty OSB są trwałe i jak zabezpieczyć je przed działaniem szkodliwych czynników. Jeśli ty również należysz do tego grona, koniecznie przeczytaj ten tekst. Sprawdź, jak impregnuje się płyty OSB i co zrobić, aby na nich nie stracić.

Jak zabezpieczyć płytę przed wilgocią, aby było to trwałe? Gdzie wykorzystuje się płyty OSB współcześnie? Dlaczego warto unikać używania takich płyt na zewnątrz? Gdzie kupić najlepsze płyty OSB? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Impregnacja płyty OSB – jak zabezpieczyć płytę przed wilgocią

Każdą płytę pochodzenia drewnianego należy zabezpieczyć w odpowiedni sposób przed wilgocią. W przypadku płyt OSB mamy do wyboru dwie opcje – zabezpieczenie dedykowanym impregnatem bądź pomalowanie płyty specjalną farbą. Zabezpieczenie impregnatem jest trwałe, szczególnie jeśli wybierzemy impregnat na bazie oleju, zaś malując płytę OSB farbą dodatkowo poprawiamy estetyczny wygląd naszej płyty. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli płyta będzie stale widoczna.

Dlaczego nie warto używać nawet zaimpregnowanych płyt OSB na zewnątrz budynku

Mimo, iż płyty OSB da się zaimpregnować, to jednak są bardzo wrażliwe na działanie wody i puchną. Nie zaleca się długotrwałej ekspozycji płyt OSB na działanie wody oraz słońca. Bardziej należy traktować je jako rozwiązanie tymczasowe niż długotrwałe korzystanie z płyt OSB na zewnątrz.

Gdzie i jak kupować płyty OSB? Czy to się opłaca w dzisiejszych czasach?

Zakup płyt OSB w dzisiejszych czasach nie stanowi najmniejszego problemu. Praktycznie każdą ilość możesz zamówić przez internet bez wychodzenia z dom-u. Rozwiązanie to jest również o wiele bardziej opłacalne i łatwiejsze do zrealizowania logistycznie.